مشخصات عمومی داکت اسپلیت

داکت اسپلیت یا اسپیلت کانالی سقفی امروزه به طور گسترده ای مورد توجه قرار دارند. این دستگاه ها در سقف کاذب قرار گرفته و پوشیده می باشند و فضایی را در کف اشغال نکرده و بدلیل توزیع مناسب هوا از طریق کانال، بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. این سیستم جز اقتصادی ترین سیستم های تهویه مطبوع جهان بوده و قابلیت تامین سرمایش و گرمایش را بطور کامل دارد. به طوری که می توان در فصل زمستان برای گرمایش و در تابستان برای سرمایش از آن استفاده کرد. فرآیند سرمایش این دستگاه مشابه کولر گازی است. اما فرآیند گرمایش آن با گردش آب گرم در درون داکت اسپلیت انجام می شود.

اسپیلت از نظر قیمت و کارایی بسیاری اقتصادی است. همچنین دستگاهی کاملا مستقل است که می تواند به طور مستقل محیط را گرم و یا سرد کند. علاوه بر ویژگی های گفته شده، در مقایسه با سایر سیستم های تهویه، بازده بیشتری دارد. این دستگاه از دو یونیت یا واحد داخلی و خارجی تشکیل می شود.

مزایای داکت اسپیلیت

  • امکان تهویه چندین فضا با یک دستگاه
  • قابلیت اتصال به کویل آبگرم جهت تامین گرمایش کارکرد دستگاه در سه سرعت بالا، متوسط و کم
  • کم‌تر شدن حجم لوله کشی مسی در مقایسه با سیستم اسپلیت و همچنین کاهش حجم لوله کشی آب گرم در مقایسه با رادیاتور، گرمایش از کف.
  • مجهز به فیلتر قابل شستشو و فیلترضد قارچ

داکت اسپلیت های موجود در بازار در دو نوع اینورتر و معمولی وجود دارد. که نوع اینورتر مصرف برقی کمتر، بازده بیشتر و سرعت خنک کردن این دستگاه بیشتر است. این دستگاه در مقایسه با نوع معمولی گران تر است اما از لحاظ بازده، مصرف انرژی و… گزینه مناسب تری است.  نکته مهمی که وجود دارد، سیستم گرمایشی این دستگاه ممکن است پاسخگوی نیاز شما نباشد، به همین دلیل باید از سیستم های گرمایشی دیگری مانند پکیج و… استفاده کرد.