دستگاه هوا ساز چیست؟

دستگاه هواساز

تاریخچه دستگاه هواساز

استفاده از سیستم ها و ساختارهایی مشابه هواسازها به تهویه مطبوع در مصر باستان و قرن دوم در چین باز می گردد. اما به شکل مدرن امروزی، برای اولین بار در قرن هفدهم میلادی ساخته شد. با گذشت زمان و کشف توانایی آمونیاک به عنوان یک عامل خنک کردن هوا، تحول عظیمی در سیستم های تهویه مطبوع به وجود آمد. سال ها بعد از کمپرسور برای تولید یخ استفاده شد. با گذشت زمان در سال ۱۹۴۵ و با اختراع دستگاهی مانند دستگاه هواساز های امروزی که علاوه بر حرارت و برودت، می توانست کیفیت هوا را با فیلتراسیون افزایش دهد، نسل جدیدی از تهویه کننده و مطبوع کننده های هوا به و جود آمد.

دستگاه هواساز چیست؟

هواسازها دستگاهی هستند که برای فیلتراسیون و گرمایش یا سرمایش همزمان استفاده می شود. دستگاه هواساز در ساختمان های صنعتی، سوله های صنعتی، ساختمان های مسکونی و آپارتمانی و… استفاده می شود. دستگاه هواساز برای فیلتر نمودن، تنظیم دما، تنظیم رطوبت، کنترل سرعت و توزیع هوای ورودی به ساختمان کاربرد دارد. سیستم های هواساز به همراه دستگاه های گرمایشی و یا سرمایشی استفاده می شوند. به طور مثال با دستگاه هایی مانند بویلر، VRF، GHP و … استفاده می شود.

انواع هواساز

هواساز ها را به روش های مختلفی دسته بندی کرد که با توجه کارکرد می توان به دسته های زیر تقسیم کرد:

  • وجود یا عدم وجود مکانیزم بازیافت حرارت اتلافی برای کاهش مصرف انرژی
  • طراحی شدن یا نشدن انواع دستگاه هواساز به شکل بهداشتی ( یا هایژنیک) جهت کاربرد در محیط های بهداشتی مانند بیمارستان ها
  • طراحی به صورت غیر فول فرش (No Full Fresh) یا فول فرش (Full Fresh) با تعبیه یا عدم تعبیه دریچه بازگشت هوا و محفظه مخلوط کننده 

همچنین با توجه به ساختمان هایی که استفاده می شود به دسته های زیر می توان تقسیم کرد:

  • هواساز های صنعتی
  • هواساز های خانگی یا آپارتمانی
  • هواسازهای هایژنیک

هواساز چگونه کار می کند؟

هواسازها تنها دستگاه های تولید کننده حرارت و برودت نیستند بلکه فقط توزیع کننده هوای سرد و گرم هستند. در زمان سرمایش درواقع آبی که در چیلر سرد شده به پمپ به کویل های هواساز منتقل می شود. در زمان گرمایش نیز آبی که در بویلر گرم شده است با پمپ به کویل های هواساز منتقل می شوند. در مرحله بعد در اثر برخورد هوا با سطح گرم یا سرد، خنک و یا گرم می شود. فرآیند فیلتراسیون هوا معمولا قبل از گرمایش یا سرمایش هوا انجام می شود.

 هوای تازه با هوایی که توسط کانال‌های برگشت جمع‌آوری شده در محفظه اختلاط مخلوط گشته، با عبور از روی کویل‌ها گرم یا سرد ‌شده و توسط فن و سیستم کانال‌کشی به فضا منتقل می‌شوند. این سیستم‌ برای فضاهای بزرگ با بار گرمایی و سرمایی قابل ملاحظه که نیاز به کنترل دقیق حرارت و رطوبت دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هواساز دستگاهی است که از آن، جهت سرمایش یا گرمایش و تامین هوای تازه و فیلتراسیون هوا بصورت همزمان استفاده می‌شود.

عملکرد آن بدین گونه است که هوا توسط فن به داخل دستگاه مکیده شده و پس از تماس با سطح کویل سرمایشی یا گرمایشی، سرد یا گرم می‌شود. هوا پس از تبادل حرارتی با کویل به سمت بسترهای فیلتراسیون حرکت می‌کند و پس از تماس با آن‌ها فیلتر شده و در نهایت به فضای مورد تهویه منتقل می‌شود.

 مطلب مرتبط » مشخصات هواساز 

مزایا و معایب دستگاه های هواساز

از مزایای هوسازها می توان به امکان کنترل دما و رطوبت، کاربرد آن برای فضاهای وسیع، امکان کنترل درصد هوای تازه در فصول مختلف سال نام برد.

همچنین از معایب می توان به هزینه اولیه نسبتاً بالا و نیاز به مراقبت و نگهداری توسط پرسنل کارآزموده می‌باشد.

 

اجزا تشکیل دهنده هواساز

دستگاه های هواساز از قسمت های مختلفی چون بدنه، فریم و شاسی ساخته شده اند.

شاسی های دستگاه هواساز با توجه به ابعاد و وزن دستگاه، از ناودانی فابریک یا ورق خمکاری طراحی و ساخته می شوند.

قسمت فریم هواساز از جنس پروفیل آلومینیوم اکسترود شده است با اتصالاتی از جنس آلومینیوم دایکاست با استحکام بالا ساخته می شود.  البته بعضی از شرکت‌های تولید کننده از پروفیل‌هایی از جنس پلی آمید در ساخت فریم دستگاه هواساز می کنند.

بدنه هواساز به دو قسمت تقسیم می شود:

جدار خارجی که معمولا از جنس گالوانیزه ساخته می شود.

جدار داخلی که با توجه کاربردی که دستگاه دارد می تواند از گالوانیزه و یا استیل تهیه شود.

نکته مهم و قابل توجه، ضخامت ورق هایی است که استفاده می شوند. ضخامت این ورق ها در محدوده 0.7 تا 1.5 میلی متر متغیر است که با توجه به ظرفیت و نوع فن هواساز تعیین می شود.

همچنین برای جلوگیری از اتلاف انرژی از عایق هایی بین دو جداره استفاده می کنند تا دستگاه عایق شود. این عایق می تواند پلی استایرن پر شده یا پلی یورتان باشد.

قیمت، خرید و تعمیر هواساز

نصب، تعمیر و راه اندازی سیستم های هواساز باید توسط تیم تکسین و متخصصین شرکت های تولید کننده انجام شود. چراکه دستگاه های هواساز دارای حساسیت هایی هستند که بایستی به هنگام نصب دقت و رعایت شود.

عوامل بسیاری بر تعیین قیمت هواسازها تاثیرگذار است. به طور مثال عواملی مانند ظرفیت، برند، کیفیت بدنه و… قیمت را مشخص می کند. شما می توانید جهت مشاوره و خرید هواساز متناسب با ساختمان خود با مجموعه ی تاو صنعت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.