فن کویل چیست؟

فن کویل چیست

فن کویل چیست؟

فن کویل یکی از تجهیزات تهویه، سرمایشی، گرمایشی است. علت نام گذاری فن کویل به این دلیل است که در واقع یک فن دمای مطلوب را در فصول گرم و سرد سال تامین می کند. فن کویل از دو قسمت اصلی تشکیل می شود: فن دمنده هوا و کویل. در ادامه درباره اینکه فن کویل چیست ، چه ویژگی هایی دارد، اطلاعات جمع آوری شده است.

این دستگاه از دو اصلی قسمت فن و کویل تشکیل شده است. فن یک دمنده است و کویل یک سیم پیچ که در کنار آن قرار می گیرد. فن کویل یکی از سیستم های تهویه مطبوع است که امروزه در بسیاری از ساختمان های تجاری، مسکونی، اداری و… استفاده می شود. سیستم گرمایش و سرمایش آن بدین صورت است که در فصل گرم سال، آب سرد تولیدی توسط چیلر و یا مینی چیلر و در فصل سرد سال، آبی که توسط دیگ یا پکیج گرم شده است دورن لوله های کویل گردش پیدا می کند. در مرحله بعد جریان هوایی که وارد یونیت می شود از روی کویل عبور می کند و پس از تغییر دما، درون فضای اتاق دمیده می شود.

فن کویل ها به سبب ویژگی ها و مزایاهایی که دارند یکی از پرفروش ترین های سیستم های تهویه برای انواع ساختمان ها هستند.

عملکرد فن کویل چگونه است؟

همان طور که گفت شد فن کویل از دو قسمت فن (دمنده) و کویل ( یا مبدل حرارتی) تشکیل شده است. در نهایت این دستگاه با عملکرد دمنده و مبدل حرارتی خود سبب بهبود وضعیت هوای اتاق می شود. این دستگاه با ویژگی هایی که دارد، هوای اطراف خود را مطبوع و دلنشین می کند. دستگاه توسط یک کلید روشن و خاموش و یا ترموستات کنترل می شود. که ترموستات به فن یا شیر کنترل فرمان می دهد که با تغییر دور فن و یا تغییر میزان دبی آب ورودی به کویل ها به دمای مطلوب هر فضا دست پیدا کنیم.

عملکرد دستگاه بدین صورت است که با استفاده از آب گرم وسرد تغذیه شده شده و توسط لوله هایی به محیط اطراف منتقل می کند.

یکی از مثال هایی که روزانه با آن سروکار داریم و مشابه عملکرد کویلا است، رادیاتور ماشین است؛ البته با کمی تفاوت. در کویل ها برای انتقال حرارت بیشتر و افزایش بازدهی از لوله های مسی استفاده می شود چرا که لوله های مسی انتقال حرارتی بهتری دارند. به طور مثال در زمانی که نیاز به گرمایش داریم، آب 50 یا 60 درجه سانتی گراد وارد کویل شده و از طریق فنی که پشت کویل قرار دارد، هوای اتاق سریع گرم می شود. بدیهی است که اگر آب استفاده شده 5 یا 10 درجه باشد هوای اتاق خنک خواهد شد.

نکته مهمی که درباره ی عملکرد دستگاه بدانید این است که این دستگاه خود سیستم گرمایشی یا سرمایشی نیست، صرفا با توجه آب ورودی که گرم یا سرد است،هوای محیط را تنظیم می کند.

فن کویل علی رغم عملکرد ساده ای که دارد، در ظرفیت های مختلفی ساخت می شود و متناسب با نوع پروژه استفاده می شود.

مشاهده جزئیات و مشخصات فنی » خرید فن کویل

فن کویل چیست

انواع فن کویل

انواع فن کویل ها از لحاظ شکل ظاهری، کارایی و محلی که نصب میشوند به چندین دسته تقسیم می شود. عبارتند از:

فن کویل دیواری، مدل کاستی، مدل سقفی روکار و توکار و مدل زمینی روبه رو زن یا بالا زن و فن کویل های داکتی.

در مقاله های بعدی به بررسی انواع و مزایا و معایبی که هر کدام دارند، خواهیم پرداخت.

مزایا

امکان تنظیم دمای فضا

صرفه جویی در انرژی

افزایش عمر مفید چیلر

نیاز به فضای کم جهت نصب و استفاده

عدم نیاز به کانال کشی و سقف کاذب

در صورت خرابی تاثیری بر دستگاه های دیگر ندارد.

 مشاوره و سفارش فن کویل

در این مقاله به اینکه فن کویل چیست پرداخته شد، همانطور که گفته شد فن کویل از دو قسمت دمنده و مبدل حرارتی تشکیل شده است و توسط ترموستات و یا کلید تنظیم می شود. این دستگاه به دلیل صرفه جویی در انرژی در اغلب ساختمان های اداری و تجاری استفاده می شود. شما می توانید برای دریافت مشاوره جهت خرید دستگاه متناسب با فضای خود با مشاوران مجموعه تاو صنعت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *